Lütfen TEMA Vakfı Anasayfası için Tıklayınız >>>
Toprak Hakkında
Toprak ve İnsan
Toprak Dostları
Eğitimciler İçin
Çocuklar İçin
Uzmana Sorun
Sizden Gelenler
Karapınar Projesi
Ana Kayadan Toprağa
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 
Toprak Nedir ve Neden Önemlidir?
Toprak, yerkabuğunu oluşturan kayaların, uzun yıllar boyunca parçalanıp ayrışması ile oluşan gevşek yeryüzü örtüsüne verilen genel bir isimdir. Fakat toprağın, önemine ve işlevine göre herkes için başka tanımlamaları da bulunuyor.
Detaylar...
Toprağın İçindekiler
Toprak, katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerden oluşmuş bir sistemdir. Toprağın katı kısmını kum, mil ve kil olarak adlandırılan mineral parçacıkları ve organik maddeler oluşturur. Gaz kısım toprak havası; sıvı kısım da toprak suyudur.
Detaylar...
Toprak Nasıl Oluşur?
Toprak oluşumu, ana materyalin yani ana kayanın çoğunlukla su, buz ve rüzgâr gibi etkenlerle birikmesi ya da bu etkenlere maruz kalmasıyla başlar. Toprak; iklim, toprak organizmaları ve bulunduğu arazinin etkisiyle değişerek gelişir. Bu süreçte su, mineralleri ve elementleri bir katmandan diğerine taşınır
Detaylar...
Toprak Oluşumunu Etkileyen Etmenler
Sıcaklık kayaların ve minerlallerin çözünmesini sağlayan kimyasal tepkimelerin hızlanmasına ya da yavaşlamasına neden olur. Yağış miktarının yüksek olduğu alanlarda, daha fazla su, toprak katmanlarında bulunan mineralleri eriterek aşağı doğru akar.
Detaylar...
Toprak Çeşitleri
Dünya üzerinde çok çeşitli topraklar bulunur. Bu topraklar genellikle, yerli topraklar ve taşınmış topraklar olarak iki grup altında toplanır. Yerli topraklar, düz ve az eğimli yerlerde, ana kayanın yerinde ayrışmasıyla oluşurlar. Orman toprakları, bozkır ve çayır toprakları yerli topraklardandır
Detaylar...
  1
TEMA Destekçiler Telif İletişim Kaynakça Teşekkür Yorumlarınız
YazılımWeb Sitesiİnternet Sitesi