Lütfen TEMA Vakfı Anasayfası için Tıklayınız >>>
Toprak Hakkında
Toprak ve İnsan
Toprak Dostları
Eğitimciler İçin
Çocuklar İçin
Uzmana Sorun
Sizden Gelenler
Karapınar Projesi
Toprağı Korumak için
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 
Orman ve Bitki Örtüsünün Korunması
Erozyon oluşumunu etkileyen en önemli faktör bitki örtüsüdür. Bitki örtüsünün sıklığı, çeşidi, bitkilerin kök dağılımı, yaşam süresi gibi nitelikleri, toprağın aşınmasında, taşınma miktarında ve hızında etkilidir.
Detaylar...
Teraslama
Teraslama tarım topraklarını korumak amacıyla kullanılabilecek etkili yöntemlerden biridir. Ancak, bitki örtüsünün korunması gibi başka toprak koruma yöntemleriyle birlikte uygulanması gerekir.
Detaylar...
Ağaçlandırma
Toprağın üstündeki birkaç santimlik kısım ekinlerin ve çayırların büyümesi için önemlidir. Çünkü burası toprağın en verimli yeridir ve bu kısım kaybedilirse toprak verimsizleşir...
Detaylar...
Bitkilendirme
Bitkilendirme de önemli toprak koruma yöntemlerinden biridir. Yağmurun önünü keserek enerjisini azaltır ve böylece damla erozyonunu önler.
Detaylar...
Permakültür
Tarım yaşamın vazgeçilemez bir parçasıdır. Bu nedenle, sürdürülebilir olması gerekir. Permakültür, sürdürülebilir tarım tasarımını içinde barındıran sürdürülebilir bir yaşam biçimidir.
Detaylar...
Kompost
Organik ayrışabilir (mutfak ve bahçe atıklarının) maddelerin kontrol edilen şartlarda çürümeye bırakılarak elde edilen organik madde bakımından zengin, humus görünümündeki son ürüne kompost adı verilir.
Detaylar...
  1
TEMA Destekçiler Telif İletişim Kaynakça Teşekkür Yorumlarınız
YazılımWeb Sitesiİnternet Sitesi