Lütfen TEMA Vakfı Anasayfası için Tıklayınız >>>
Toprak Hakkında
Toprak ve İnsan
Toprak Dostları
Eğitimciler İçin
Çocuklar İçin
Uzmana Sorun
Sizden Gelenler
Karapınar Projesi
Bunları Biliyor Muydunuz ?
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 
- Toprak, yaşamdan gelir. Toprakta yaşayan bakteri ve mantar gibi canlılar, ölü organizmaları besin ve toprak organik maddesi olan humusa dönüştürürler. Besin ve humus, toprağın en önemli bileşenlerindendir.
 
- Toprak canlıdır. Milyonlarca organizmayı içinde barındırır.
 
- Toprak nefes alır. İçinde barındırdığı organizmaların çoğu, tıpkı insanlar gibi oksijen soluyup, karbondioksit verirler; yani nefes alırlar.
 
- Toprak, doğar ve yaşlanır; bir geçmişi vardır. Dünyamız pek çok farklı toprak çeşidiyle kaplıdır. Çünkü topraklar sabit kalmaz, sürekli bir değişime uğrarlar. Her birinin farklı bir öyküsü bulunur.Kendine özgü renkleri ve katmanlarıyla, zaman içinde nasıl değiştiklerinin ipuçlarını verirler bize.
 
- Toprak yaşamın kaynağıdır. Bitkiler toprakta ve toprakla büyür, sonra da doğrudan ya da dolaylı olarak dünya üzerindeki tüm canlılar için besin sağlarlar. Yani, toprak olmasaydı yaşam bildiğimiz gibi olmazdı.
- Toprak, su ve hava gibi, tüm canlıların ortaklaşa kullandıkları bir hazinedir aslında. Dünya üzerinde yaşamın sürekliliği bu hazinenin varlığına bağlıdır.
 
- Ülkemiz neredeyse dünyadaki tüm toprak çeşitlerini barındırıyor. Bolca organik madde içeren orman topraklarından tutun da yalnızca otsu bitkilerle çalıların yetiştiği bozkır topraklarına kadar çok çeşitli topraklarımız var. Ancak topraklarımız erozyon ve çölleşme, asitleşme, canlı çeşitliliğinin azalması, toprak verimliliğinin tükenmesi gibi çeşitli değer azaltıcı etkenlerle tükeniyor.
 
- Kayaçlardan toprak oluşumu, oldukça uzun bir süreçtir. 1 cm kalınlığında bir toprak tabakasının oluşması için en az 300 ile 1000 yıl arasında bir süre gerekir. Önce taş ve çakıllar, ardından da toprak oluşur.

- Toprak, iklim, toprak organizmaları ve bulunduğu arazinin etkisiyle değişerek gelişir. Bu süreçte su, mineralleri ve elementleri bir katmandan diğerine taşınır; toprağın içinde yaşayan canlı organizmalar topraktaki besinleri tüketip toprağa organik madde ekler; ve toprakta yeni mineraller oluşur. İşte, tüm bu etkinlikler toprağı şekillendirir.

- Toprakta, bitkiler, solucanlar, böcekler, akarlar, küçük memeliler ve mikroorganizmalar bulunur. Toprak, canlılığını ancak içinde yaşayan ve onu zenginleştiren bu canlılar sayesinde sürdürür.

- Bir tatlı kaşığı toprakta dünya üzerindeki insan sayısından daha fazla çeşitte mikroorganizma bulunduğunu biliyor muydunuz? Topraktaki ayrıştırıcı mikroorganizmalar verimli toprakların başrol oyuncusudur.

- Tarih boyunca çoğu medeniyet, topraklarının verimine bağlı olarak yükselmiş ya da çökmüştür.
  
- Toprak, doğanın hem küresel ısınmadan etkilenen hem de küresel ısınmaya katkısı olan bir parçası. Toprağın, dünyadaki en büyük karbon deposu olduğunu biliyor muydunuz?

- Anız yangınıyla yüzey toprağının organik maddesi yok olur. Halbuki, organik madde,  yağış sularının emilmesini ve tutulmasını sağlamak, topaklaşmayı temin ederek erozyonla taşınmayı önlemek ve toprağın havalanmasını sağlamak gibi önemli görevleri bulunur.

- Yanlış sulama teknikleri, tuzlu yeraltı suyunun yükselmesine, böylece tuzun toprağın üst tabakalarına taşınmasına yol açar. Tuzlanmayı engellemenin en iyi yolu suyu, buharlaşmasına izin vermeden, hemen hemen tümünün toprağa girmesini sağlayacak bir hızda su borularından toprağa damlatmaktır.

- Toprakların, oluşurken sahip oldukları özellikleri, onları nasıl kullanabileceğimiz konusunda bize ipucu verir. Bu ipuçlarını doğru okuyup, toprakları uygun şekilde kullanmak gerekir. Yanlış toprak kullanımı ve hatalı uygulamalar, erozyonun beklenilenden fazla zararlar vermesine neden olur.

- Ormanlar, toprak oluşumunda önemli rol oynarlar. Ağaçların derinlere kadar giden kökleri, kayalara basınç yaparak ve salgılar üreterek toprak ana materyalinin parçalanma ve ayrışmasında etkili olur.

- Toprağın üstündeki birkaç santimlik kısım ekinlerin ve çayırların büyümesi için önemlidir. Çünkü burası toprağın en verimli yeridir ve bu kısım kaybedilirse toprak verimsizleşir. Ağaçlandırma, tarım alanlarında rüzgar ve su akışını kontrol ederek toprağın en üstündeki bu verimli kısmı korumaya yarar.
TEMA Destekçiler Telif İletişim Kaynakça Teşekkür Yorumlarınız
YazılımWeb Sitesiİnternet Sitesi